aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 20 czerwca 2017 roku członkowie Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wybrali się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę szlakami turystycznymi Masywu Ślęży. Młodzi miłośnicy turystyki pieszej wzięli udział w cyklu wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych ph. „W harmonii  przyrodą”, który jest organizowany dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe busem „Zwiedzaczka” na parking do Sobótki młodzi kamiennogórzanie podeszli do jednej z najbardziej charakterystycznych starożytnych rzeźb kultowych MNICHA zwanej też Kręglem – granitowego monolitu wysokości 2,5 m.. Legenda mówi, że przesuwa się on co roku o ziarnko piasku w kierunku Ślęży. Na starożytnych rzeźbach kultowych widnieje znak ukośnego krzyża uznawany jako symbol słońca (znak solarny, krzyż solarny). W opinii niektórych są to znaki graniczne posiadłości książęcych i zakonnych.

Stąd już za czerwonymi znakami turystycznymi żwawo wyruszyli na Ślężę (718 m.n.p.m) – najwyższy szczyt Przedgórza Sudeckiego. Już podczas dojazdu do Sobótki widzieli ten charakterystyczny, ale spowity chmurami, szczyt wyrastający ponad 500 m. z niemal równinnego terenu przyciągający od wieków wzrok wędrowców. Kamiennogórscy miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury rozpoczęli podchodzenie tzw. „Drogą Ślężan” zatrzymując się na krótki odpoczynek przy barokowej kaplicy z 1716 r. Cały czas wędrując w górę dotarli do drewnianej chaty i po kolejnym, krótkim odpoczynku za czerwono-żółtymi znakami turystycznymi dotarli do Rozdroża pod Kamiennym Krzyżem. Nieco powyżej rozdroża zobaczyli dwie starożytne rzeźby kultowe, jedne z najbardziej znanych w Masywie Ślęży – Panna z Rybą, przedstawiającą człowieka bez głowy trzymającego w rękach wielką rybę oraz Niedźwiedź, pozbawiony przednich łap. Następnie wędrując obok starożytnego wału kultowego dotarli na ŚLĘŻĘ – magicznego szczytu, którego kariera zaczęła się jeszcze w pogańskich czasach, gdy Ślęża była ośrodkiem kultu religijnego, a działo się to w okresie ok. 2500 lat temu.

Ślęża, której głównym budulcem jest gabro, przywitała ich zimnym, porywistym wiatrem oraz zamglonym szczytem, nie było widać nawet iglicy wieży RTV. Wierzchołek Ślęży jest dość mocno zabudowany. Po odpoczynku w Domu Turysty im. Romana Zmorskiego młodzi kamiennogórzanie zwiedzili kościół Nawiedzenia NMP z przełomu XVII-XVIII wieku Niestety z kościelnej wieży nie było możliwości podziwiania okolicznego krajobrazu. Ponadto uczestnicy wycieczki podeszli, obok śladowych ruin XIV-wiecznego zamku książęcego Bolka II Małego, niebieskim szlakiem do wieży widokowej na szczycie Ślęży, na której szczycie hulał porywisty wiatr..

Dla ochrony walorów przyrodniczych i krajobrazowych Masywu Ślęży utworzony został w 1988 r. ŚLĘŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY o powierzchni 8190 ha oraz otulinie na obszarze 7450 ha. Na terenie parku krajobrazowego znajduje się m. in. krajobrazowo-geologiczno-archeologiczny REZERWAT PRZYRODY, „GÓRA ŚLĘŻA’ utworzony w 1954 r. na obszarze 141 ha, dla ochrony walorów krajobrazowych i licznych zabytków archeologicznych.

Po zrobieniu sobie pamiątkowych zdjęć na zdobytym przez młodych miłośników turystyki górskiej szczycie Ślęży, w tym przy starożytnej rzeźbie kultowej NIEDŹWIEDZICY powstałej 700-400 lat p.n.e. wyruszyli żółtym szlakiem turystycznym na Przełęcz Tąpadła. Przez całą trasę biegnie ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA ŚLĘŻAŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO utworzona przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu.. Teren ten porasta las liściasty, z przewagą buczyny. Spacerując ścieżką przyrodniczą składającą się z sześciu przystanków – tablic poznawali walory przyrodnicze i kulturowe Masywu Ślęży. Schodząc ze szczytu mogli zobaczyli także kamienny STAROŻYTNY WAŁ KULTOWY.  

Po dojściu do leśnego parkingu na Przełęczy Tąpadła busem „Zwiedzaczka” wyruszyli w drogę powrotną do Kamiennej Góry, z przystankiem w świdnickim McDonaldzie na smakowity powycieczkowy posiłek, a 7,5-godzinną wycieczkę do Ślężańskiego Parku Krajobrazowego skończyli obok swojej szkoły. Młodzi turyści zdobyli ponadto w trakcie wycieczki po 14 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 15 pkt do Odznaki Turysta Przyrodnik.

W trakcie wycieczki krajoznawczo-przyrodniczej normę na Górską Odznakę Turystyczną w stopniu popularnym wypełnili Wiktoria Bania, Oliwer Legutko, Anna Niedźwiedzka i Katarzyna Szewczyk. Natomiast normę na odznakę Turysta Przyrodnik w stopniu popularnym wypełnili Wiktoria Bania i Anna Niedźwiedzka, w stopniu małym brązowym Mateusz Kościak oraz w stopniu małym złotym Wiktoria Czuba.

Opiekę nad młodymi wędrowcami górskimi sprawowała Sylwia Czerwińska – opiekun koła, a uczestników szlakami Masywu Ślęży poprowadził Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA