aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 22 maja 2017 roku uczniowie dwóch klas II a oraz II d ze  Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce przyrodniczej w ramach cyklu „Poznajemy zabytki i obiekty przyrody regionu” organizowanego przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze dla młodych mieszkańców naszego miasta przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe na parking obok Stadniny Ogierów mali kamiennogórzanie dowiedzieli się, że będą poznawać KSIĄŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY utworzony w 1981 r na obszarze 3.155,4 ha. Jest on jednym z 12-stu parków krajobrazowych na terenie województwa dolnośląskiego, których najważniejszymi funkcjami jest ochrona przyrody i krajobrazu, a także funkcje turystyczne i edukacyjne. Przechodząc obok jednej z bram wjazdowych doszli do POMNIKOWEJ ALEI LIPOWEJ z prawie 300-letnimi lipami drobnolistnymi. Spacerując aleją, którą biegnie żółto-niebiesko znakowany szlak historyczny Ułanów Legii Nadwiślańskiej. Po odpoczynku przeznaczonym na konsumpcję drugiego śniadania spacerując aleją wysadzoną starymi lipami drobnolistnymi dotarli do MAUZOLEUM RODZINY HOCHBERGÓW. W kaplicy grobowej w 1943 r. została pochowana księżna Maria Teresa Olivia Hochberg von Ples zwana Daisy (Stokrotka), jedna z najbardziej interesujących postaci w historii zamku, żona Jana Henryka XV Hochberga, która spędziła w nim 50 lat swojego życia. Zawdzięczany jej ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii. Kamiennogórscy drugoklasiści chociaż przez chwilę mogli zerknąć do wnętrza kaplicy grobowej.

Stąd udali się na punkt widokowy znajdujący się na Skale Olbrzyma, z którego mona podziwiać ZAMEK KSIĄŻ. Wybudowany przez księcia świdnicko-jaworskiego BOLKA I SUROWEGO w XIII w., którego właścicielem przez kilka stuleci była rodzina von Hochbergów niemieckiego rodu arystokratycznego (od 1509r do 1941r.).  Z punktu widokowego zobaczyli, trzeci co do wielkości w Polsce, główny budynek ponad 700-letniego zamku, który w tym okresie był kilka razy rozbudowywany i ma ponad 400 pomieszczeń, a 5-osobowa rodzina Hochbergów posiadała 300 osób służby. Zamek położony jest na urwistym cyplu górującym nad głębokim przełomem rzeki Pełcznicy. Teren ten objęty jest także obszarową formą ochrony jako REZERWAT PRZYRODY „PRZEŁOMY POD KSIĄŻEM”. Wśród drzew zobaczyli także ruiny STAREGO KSIĄŻA.

Następnie powrócili na Aleję Rodziny Hochbergów, mijając po drodze krzewy cennych roślin różaneczników oraz azalii pochodzących z Azji Wschodniej. Po dojściu na dziedziniec zamkowy zrobili sobie kolejne pamiątkowe, grupowe zdjęcie, a następnie znaleźli czas na chwilę odpoczynku. Ponadto przed wejściem do zamku zobaczyli dwie zabytkowe armaty.

Stąd powędrowali alejkami SUDECKIEGO OGRODU DENDROLOGICZNEGO, obejmującego obszar 15ha w sąsiedztwie zamku Książ, który powstał jako arboretum z cennym zbiorem blisko 2500 drzew i krzewów, w tym wiele drzew zabytkowych i egzotycznych. Rośnie w nim m. in. kasztanowiec jadalny. Obszar ten jest też objęty inną formą prawnej ochrony przyrody w Unii Europejskiej „NATURA 2000”. Po ponownym minięciu bramy wjazdowej kolejną POMNIKOWĄ ALEJĄ LIPOWĄ, biegnącą obok Stadniny Ogierów dotarli do ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNEJ „DOLINA RÓŻANECZNIKÓW”  z sześcioma tablicami-przystankami ukazującymi uczestnikom wycieczki ciekawe informacje o roślinach chronionych rosnących w parku oraz o zwierzętach i ptakach – leśnych mieszkańcach, których można spotkać dopuszczając przyrodę do głosu. Na drzewach zobaczyli m. in. budki lęgowe dla nietoperzy. Na pomnikowej alei lip drobnolistnych, która została założona w 1715 r rośnie aż 275 pomnikowych drzew tego gatunku. Z tego miejsca zauważyli już unoszący się dym z rozpalonego dla nich przez pracowników Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych ogniska. Po dotarciu to niego z ochotą przystąpili do pieczenia smakowitych kiełbasek oraz kromek chleba w specjalnie do tego celu przystosowanym terenie z funkcjonalną wiatą.

Po mile spędzonych chwilach przy ognisku uczestniczy przyrodniczej wyprawy do „Doliny Różaneczników” powrócili pod jedną z bram wjazdowych, gdzie wsiedli do oczekującego już na nich autokaru „Zwiedzaczka”, którym dojechali do PALMIARNI w Lubiechowie powstałej w latach 1911-1914 z inicjatywy Jana Henryka  X Hochberga. Na powierzchni 2000 ha zgromadzono ok. 100 gatunków roślin egzotycznych, w tym palmy, mandarynki, cytryna, kaktusy oraz różnorodne kwiaty. Małych kamiennogórzan zainteresowały również pawie oraz żółwie.

Po zwiedzeniu Palmiarni autokarem pełni nowych krajoznawczych wrażeń oraz ochbergaX w wesołych nastrojach powrócili do Kamiennej Góry.

Uczestnicy wycieczki wypełniali kolejne normy do odznaki TURYSTA PRZYRODNIK zdobywając do 25 pkt. na stopień popularny. Ponadto wielu z nich wypełniło normę 50 pkt. potrzebną do zdobycia tej odznaki w stopniu popularnym.  

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały: Małgorzata Bąk i Magdalena Majewska – wychowawczynie klas, Anna Deka i Marcin Tadeusz – rodzice, a uczestników wycieczki poprowadził Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez