aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 23 maja 2017 roku uczniowie dwóch klas – III b oraz III c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w pieszej wycieczce po Kamiennej Górze w ramach cyklu wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych „Poznajemy zabytki i obiekty przyrody”, który jest organizowany dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Korzystając z piękniej słonecznej pogody kamiennogórscy trzecioklasiści wybrali się na pieszą wycieczkę po naszej miejscowości. Po opuszczeniu terenu szkoły zatrzymali się obok hotelu „Krokus”, na którego terenie zobaczyli okazały dąb szypułkowy objęty ochroną prawną jako POMNIK PRZYRODY rozporządzeniem Wojewody Jeleniogórskiego w 1994 r. Ponadto dowiedzieli się, że statut pomnika przyrody na terenie naszego miasta posiadają 43 drzewa skupione w sześciu obiektach /4 pojedyncze drzewa, szpaler 19 drzew oraz aleja 20 drzew//. Stąd żwawo wyruszyli ulicą Kościuszki, gdzie podeszli pod 111-letni budynek CENTRUM KULTURY. Na szczycie fasady budynku zobaczyli płaskorzeźby statku i pociągu. Budynek ten był siedzibą Firmy Tekstylnej „Methner i Frahne”.

Następnie uczestnicy wycieczki spacerując ul. Aleja Wojska Polskiego dowiedzieli się, że na przełomie XIX i XX wieku w miejscu obecnego parkingu za Sądem Rejonowym znajdowała się Synagoga, która została spalona podczas „nocy kryształowej” 9/10 listopada 1938 r. przez bojówkarzy z NSDAP. Zobaczyli także, nieco przebudowany, DOM GMINY ŻYDOWSKIEJ, który powstał w 1886 r. Mieściła się w nim szkoła, sala obrad, biblioteka oraz mieszkanie rabina. Kolejnym punktem w poznawaniu przez nich zabytkowych miejsc Kamiennej Góry był tzw. STARY CMENTARZ ŻYDOWSKI założony w 1824 r. Na kirkucie zachowało się kilkadziesiąt macew z widocznymi inskrypcjami w języku hebrajskim i niemieckim oraz rzeźbionymi emblematami (m. in. dłonie, złamana palma, świeczka). Po zwiedzeniu cmentarza oraz przekroczeniu rzeki Bóbr skierowali się w okolice ruin PAŁACU KREPPELHOF (GRODZTWO). Pałac został wybudowany w XVI w. przez Schaffgotschów – śląski ród arystokratyczny, którzy byli też właścicielami Raszowa. W tamtejszym kościele filialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP znajduje się Mauzoleum rycerskiej rodziny von Schaffgotsch. Od 1765 r. do 1945 r. pałac był własnością rodziny zu Stolberg-Wernigerode.

Do ruin pałacu doprowadziła ich wysadzana 20-stoma pomnikowymi dębami szypułkowymi ALEJA KSIĄŻĘCA nazwana tak na cześć goszczącego w nim księcia Fryderyka Wilhelma, późniejszego króla Prus.

Po krótkim odpoczynku kamiennogórscy trzecioklasiści powędrowali do Antonówki. Na niewielkim wzgórzu zobaczyli POMNIK z 1890 roku upamiętniający paradę wojsk koalicji antynapoleońskiej 10 sierpnia 1813 r., w której wzięły udział wojska rosyjskie oraz pruskie. Paradę wojskową przyjmowali, goszczący w pałacu Kreppelhof, car Rosji Aleksander I oraz król Prus Fryderyk Wilhelm III. Wysadzaną wieloma starymi drzewami aleją dotarli do Osiedla Antonówka, gdzie na przystanku PKS zrobili sobie dłuższy odpoczynek. W Antonówce, na początku alei starych drzew rośnie okazały dąb szypułkowy, na którym umieszczona jest tabliczka „Pomnik przyrody prawem chroniony”, a pod nią trzy tabliczki z cyframi oznaczającymi liczbę „281”.

Po zrobieniu sobie pamiątkowego wspólnego zdjęcia na tle tablicy informacyjnej RUDAWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO utworzonego w 1989 r. udali się w drogę powrotną spacerując zielono znakowaną PRZYRODNICZĄ ŚCIEŻKĄ DYDAKTYCZNĄ biegnącą z Wieściszowic przez Kolorowe Jeziorka. Następnie Aleją Książęcą oraz dróżką biegnącą pomiędzy cmentarzami dotarli na skwer przy ul. Księcia Bolka I. Na przełomie XIX i XX wieku istniał w tym miejscu tzw. Nowy Cmentarz Żydowski, na którym podczas II wojny światowej chowani byli m. in. więźniowie z kamiennogórskiej filii Obozu Pracy „Gross-Rosen”.

Po dojściu do Placu Zabaw przy Zalewie bardzo chętnie skorzystali z chwil przeznaczonych na swobodną zabawę. Na zakończenie swojej pierwszej pieszej wycieczki krajoznawczej zobaczyli rosnący przy ul. Skłodowskiej-Curii 4-6 kolejny kamiennogórski POMNIK PRZYRODY dąb szypułkowy, którego obwód w pierśnicy, na wysokości 130 cm, w momencie objęcia go ochroną prawną rozporządzeniem Wojewody Jeleniogórskiego w 1994 r. wynosił 522 cm.

Stąd w wesołych powycieczkowych nastrojach oraz pełni wrażeń z 4-godzinnego krajoznawczego spaceru powrócili do swojej szkoły zdobywając po 19 punktów do odznaki TURYSTA PRZYRODNIK w stopniu popularnym.  

Opiekę nad młodymi adeptami pieszej turystyki sprawowali: Anna Chamot i Barbara Hnisdiłów – wychowawczynie klas oraz Wioletta Fląt i Marcin Wasik – rodzice, a uczestników wycieczki poprowadził Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej oraz Instruktor Ochrony Przyrody PTTK i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez