aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via lh

Po podjęciu decyzji o zakupie pieczątki firmowej warto zastanowić się choć chwilę nad jej wzorem. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę, by stempel spełniał wymogi czytelności i jednocześnie odzwierciedlał charakter firmy? W tym artykule zaprezentujemy różne wzory pieczątek, które mogą stać się inspiracją przy tworzeniu własnego stempla.

 

Krok 1 – rodzaj pieczątki
W firmie Stampler.pl proces zamawiania pieczątek został maksymalnie uproszczony i sprowadza się do zaledwie kilku prostych czynności. Pierwszym krokiem, który powinien poprzedzić wyrób stempli jest odpowiedni dobór typu pieczątki, a następnie wskazanie szablonu i uzupełnienie go swoimi danymi. Podejmując decyzję, trzeba się liczyć z tym, że niektóre wzory po prostu nie zmieszczą się na pieczątce kieszonkowej oraz przykładowo nie będziemy mogli zaprojektować podłużnego napisu na okrągłej pieczątce.

Najważniejsze rodzaje pieczątek firmowych to:

 • automat standardowy
 • automat kwadratowy
 • automat podłużny
 • automat okrągły i owalny
 • datownik
 • pieczątka kieszonkowa.

Krok 2 – najważniejsze informacje na pieczątce
W zależności od tego, jakim celom ma służyć pieczątka (czy będzie formą uwiarygodnienia dokumentów, czy raczej formą reklamy) inne informacje trzeba na niej zawrzeć.

Na formalnej pieczątce powinny się znaleźć następujące informacje:

 • pełna nazwa firmy albo spółki, a w przypadku osoby fizycznej jej imię oraz nazwisko
 • imię i nazwisko właściciela
 • adres siedziby firmy
 • NIP.

Pieczątka Spółki Prawa Handlowego:

 • oznaczenie sądu rejestrowego
 • wysokość kapitału zakładowego oraz wpłaconego (spółka akcyjna).

Pozostałe informacje:

 • logotyp firmy
 • adres email oraz nr telefonu
 • adres strony internetowej.

Jeśli zależy nam na stemplu, który będzie wyłącznie formą reklamy, to nie musimy na niej umieszczać tak wielu danych, jak np. numer NIP.

Warto dodać w tym miejscu, że czasem wygodniejszym rozwiązaniem będzie najpierw przygotowanie wzoru pieczątki (krok 2), a dopiero później dopasowanie do niego rodzaju pieczątki (krok 1). A to dlatego, że niektóre rodzaje automatów mogą pomieścić nawet 9 linijek tekstu, inne są przygotowane na jedną lub dwie linijki. Decyzja o ilości tekstu, który chcemy zamieścić na pieczątce, będzie więc kluczowa.

Krok 3 Wzory pieczątek
Trzecim etapem przygotowania pieczątki firmowej będzie dobór jej wzoru. Poniżej prezentujemy kilka z nich, które można naśladować, projektując własną pieczątkę. Dbając o to, by pieczątka była oryginalna i odzwierciedlała indywidualny charakter firmy, zwiększamy jej prestiż. Poniżej prezentujemy przykładowe wzory pieczątek zawierających logotyp, który spełnia jednocześnie rolę reklamy oraz buduje pozytywny wizerunek firmy. Znak graficzny można łatwo zapamiętać i wykorzystać w formie jednokolorowej albo wykonać stempel z kolorowym tuszem.

fot. lh

Innym, ciekawym rozwiązaniem, dzięki któremu pieczątka łatwiej zapadnie w pamięć jest wykorzystanie specjalnego fontu w nazwie firmy. Przykładowo napis może się wyróżniać nietypowym kształtem, wyglądać jak pisany odręcznie czy po lekkim łuku.

fot. lh

Godne uwagi są także pieczątki wielokolorowe, na których znajduje się logotyp oraz oryginalna forma ujęcia nazwy firmy. Warto tylko pamiętać o wyborze odpowiedniego rodzaju oraz koloru tuszu. Kilka informacji na ten temat znajdziecie w artykule: Najlepszy tusz do mojej pieczątki.

fot. lh

Wybierz wzór pieczątki i wyróżnij się z tłumu
Nie ma ścisłych kryteriów dotyczących doboru wzoru pieczątki firmowej, ponieważ różny jest charakter działalności poszczególnych firm oraz branże, w ramach których prowadzony jest biznes. Bez wątpienia jednak warto zadać sobie trochę trudu, by znaleźć ciekawy wzór i stworzyć autorski projekt własnej pieczątki. Choć pieczątka firmowa jest niewielkim przedmiotem, to jej przemyślany wybór nie tylko ułatwi wykonywanie codziennych prac biurowych, ale także przyciągnie oko klienta i pozwoli zyskać przewagę nad konkurencją.

Przykłady odbić różnych pieczątek (nie tylko firmowych) można przejrzeć na stronie: http://www.stampler.pl/odbicia-pieczatki-firmowe