Print
fot. via lh

Do kontuzji stawów kolanowych dochodzi głównie z powodu przeciążenia. Uszkodzenia tej części ciała pojawiają się u osób, które intensywnie trenują, bądź mają zbyt wysoką masę ciała. Jeżeli lekceważy się bóle kolan, można doprowadzić do zwyrodnienia stawów, zwanego chondromalacją rzepki.

 

Czym jest chondromalacja rzepki?

Nadmierne obciążenie rzepki prowadzi do jej chondromalacji. Początkowo pojawia się obrzęk chrząstki, a następnie chrząstka zaczyna pękać. Jeżeli zaniedba się leczenie schorzenia, dochodzi do chondromalacji rzepki IV stopnia, która polega na uszkodzeniu chrząstki, sięgającemu aż do kości. Jest to trwałe uszkodzenie stawu, które nie wyleczy się samoistnie.

Leczenie chondromalacji rzepki

Początkowe stadium choroby leczy się zachowawczo. Lekarz może zalecić unikanie obciążania stawu (np. rezygnację ze sportu), ćwiczenia usprawniające kolano oraz fizjoterapię. Jeżeli zmiany zwyrodnieniowe dopiero się pojawiły, kilkutygodniowe leczenie zachowawcze prowadzi do odzyskania pełnej sprawności.

Jak leczyć chondromalację rzepki, jeżeli zmiany zwyrodnieniowe są bardziej zaawansowane? Silnie uszkodzona chrząstka nie zregeneruje się samoistnie, dlatego konieczne jest wdrożenie inwazyjnego leczenia. Mogą to być zastrzyki dostawowe z kwasu hialuronowego, który występuje naturalnie w stawach, bądź zabieg wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego.

Artroskopia kolana

Jeżeli ból kolana jest silny i długotrwały, lekarz może zalecić wykonanie artroskopii kolana. Jest to zabieg, w czasie którego lekarz dokładnie bada kolano i szuka odpowiedzi na pytanie o przyczyny dolegliwości. Do kolana wprowadza się artroskop z kamerą i wpuszcza się do stawu roztwór soli fizjologicznej. Na monitorze podłączanym do kamery pojawia się obraz stawu, dzięki czemu lekarz ocenia stan chrząstki, wiązadeł, łąkotki i błony maziowej. Po ocenieniu, który element stawu jest uszkodzony, chirurg ortopeda przeprowadza operację. Artroskopia kolana pozostawia po sobie niewielką bliznę, a powrót pacjenta do zdrowia jest szybki i mniej bolesny niż w przypadku rozległych operacji.

Rekonwalescencja po artroskopii kolana trwa od 4 do 6 tygodni, podczas których wskazane jest jak najmniejsze obciążanie stawu. Jeżeli kolano jest obrzęknięte i sine, można sięgnąć po leki przeciwbólowe. Z powrotem do uprawiania sportów pacjent powinien wstrzymać się dłużej - nawet przez 3 miesiące. W czasie rekonwalescencji warto korzystać ze wsparcia fizjoterapeuty oraz ćwiczyć na basenie, by zwiększyć zakres ruchów kolana i wzmocnić mięśnie ud oraz łydek.