aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Już wkrótce nowy rok podatkowy. W związku z tym warto zadbać o porządek w dokumentach, które zostaną użyte do obliczeń PIT za 2018. Jakie terminy będą obowiązywać podatników w 2019 roku i jakie zmiany wprowadziło prawo od ostatnich rozliczeń? 

 

Terminy składania dokumentów PIT za 2018

W roku 2019 obowiązują trzy główne terminy składania rozliczeń podatkowych.
 
 
Do 31 stycznia muszą zrobić to osoby zobowiązane do wypełnienia: PIT-28, PIT-19A, PIT-16A i złożenia deklaracji PIT-4R, PIT-8AR, oraz PIT-8C, PIT-11, PIT-R w formie papierowej dla nie więcej niż 5 podatników.
 
 
Do końca lutego informacje do urzędów składają płatnicy wypełniający PIT-40A/11A, PIT-14 oraz PIT-8C, PIT-11, PIT-R w formie elektronicznej.
 
 
Do 30 kwietnia rozliczyć muszą się osoby składające PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.
 
 
Nie warto jednak czekać z tym do ostatnich dni wskazanych miesięcy – wciąż aktualna jest zasada, że im szybciej złożymy zeznanie, tym szybciej możemy liczyć na zwrot podatku. Urząd Skarbowy premiuje w ten sposób osoby, które nie zostawiają tego obowiązku na ostatnią chwilę. Przesłanie PIT we wcześniejszym terminie pozwala też na spokojne poprawienie zeznania, gdyby pojawiły się w nim jakieś błędy lub nieścisłości.
 
 
 
PIT 2019 – jaki formularz do deklaracji?
 

Jak co roku należy mieć na uwadze możliwość zmiany formularzy, na których składać będziemy zeznanie podatkowe. Aby nie przesyłać PIT-u na starym druku i narażać się na konieczność poprawiania zeznania, warto sprawdzić informacje na stronach Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. Publikuje on dokładną listę aktualnych formularzy na każdy rok.
 
 
Innym sposobem na uniknięcie problemów z wyborem właściwego dokumentu jest skorzystanie z rozliczenia PIT online – programy do PIT zawierają wyłącznie obowiązujące w danym roku druki, które dobierane są automatycznie, w zależności od rodzaju zatrudnienia i źródła zarobków podatnika.
 
 
 
Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe 

Dużym udogodnieniem dla osób składających PIT za 2018 rok, jest możliwość skorzystania ze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Urząd może przygotować takie zeznanie dla osób, które uzyskały przychody z zatrudnienia (PIT-37) lub z kapitałów pieniężnych, np. akcji (PIT-38). Zeznanie zawiera większość niezbędnych informacji, takich jak kwoty przychodów, ich koszty, składki wpłacone na ubezpieczenia. Pochodzą one z zeznań pracodawcy. Samodzielnie można uzupełnić je o dodatkowe przychody i ich koszty uzyskania, ulgi i odliczenia, czy wpisać nazwę organizacji w celu przekazania 1% podatku.
 
 
Pobranie wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (nazywanego w skrócie PFR, od angielskiego pre-filled tax return) pozwala oszczędzić czas i zmniejsza ryzyko błędów. Jeszcze szybszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z PFR w programie do PIT Pro – wystarczy pobrać częściowo wypełniony formularz do programu i uzupełnić go o resztę wymaganych danych bez obaw o popełnienie błędów.
 
 
Miniony rok był pierwszym, kiedy liczba PIT-ów złożonych elektronicznie tak znacznie przerosła liczbę tradycyjnych, papierowych deklaracji. Być może to czas dla osób, które dotąd nie składały PIT online, by poznać nowy, wygodniejszy sposób rozliczeń. Ile formularzy PIT za 2018 zostanie złożonych przez internet i czy zostaną pobite kolejne rekordy, pokażą najbliższe miesiące.
 
 
 
 
Autor powstał przy współpracy z Beata Michoń

fot. .lh