aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot wp

Gojnik jest ziołem o niesamowitych właściwościach. Przyspiesza gojenie ran, pomaga w walce z niedokrwistością, poprawia pracę nerek i wątroby. Co ciekawe, roślina jest również wykorzystywana w kuchni - głównie w rejonie morza śródziemnego oraz na Bałkanach. Dowiedz się więcej o naparze z gojnika!

Gojnik - zdrowie wprost z gór

Gojnik swoją nazwę wziął od jego niezwykłej właściwości - przyspieszania gojenia się ran. Jednak warto wiedzieć, że roślina ta nazywana jest także szałwią libańską, olympus tea, adachajem, herbatką pasterzy czy herbatą górską. Naturalnie gojnik rośnie jedynie w wysokich partiach górskich (powyżej 1000 m n.p.m), tam gdzie powietrze jest czyste, wolne od smogu czy innych toksyn i szkodliwych związków.

Macierzanka, gojnik i inne - dlaczego warto pić herbatki ziołowe?

Jak działa gojnik?

Gojnik jest źródłem bardzo wielu cennych dla organizmu składników mineralnych, m.in. magnezu, sodu, kobaltu, cynku, miedzi. Przede wszystkim jednak znajdziemy w nim spore dawki żelaza. Dzięki takiemu składowi herbata z gojnika pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego oraz krążenia. Regularne jej picie pomaga na niedokrwistość czy przemęczenie, wyrównuje ciśnienie krwi i temperaturę ciała. Gojnik działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Przyspiesza wydalanie z organizmu wszelkich toksyn, poprawiając pracę wątroby oraz nerek.

Roślina poprawia samopoczucie i zwalcza znużenie. Działa też na pracę mózgu, hamując i w tej części ludzkiego ciała stany zapalne. Liczne badania wskazują, że pomaga w usuwaniu złogów białkowych - a te są jedną z przyczyn demencji starczej czy choroby Alzheimera.

Napar z gojnika może być śmiało nazywany herbatą ze względu na zawartość teiny. Naturalne przeciwutleniacze pobudzają, dostarczając energii niczym kawa. Co ciekawe, gojnik dostarcza też erotycznej energii - jest uznawany za afrodyzjak!

Roślina znalazła również zastosowanie w kosmetyce. Jest składnikiem perfum, kremów do twarzy (zwłaszcza tych dla skóry dojrzałej), szamponów i odżywek do włosów.

Chcesz wiedzieć więcej na temat tej niezwykłej rośliny? Zajrzyj tutaj: gojnik na herbata.info.