aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. lh

Wybór mieszkania do wynajęcia to bardzo ważna decyzja, dlatego też nie powinieneś jej podejmować bez dokładnego sprawdzenia warunków oferty. W końcu mieszkanie to nie tylko miejsce, w którym będziesz spędzał większość wolnego czasu, ale też dom, w którym będziesz wypoczywał po pracy.

 

  1. Najważniejsze kryteria przy wyborze nieruchomości
  2. Idealna lokalizacja mieszkania
  3. Czy wynajmowanie mieszkania jest opłacalne?
  4. Wyszukiwarka mieszkań do wynajęcia

Zapoznaj się z poniższymi poradami, a poznasz najistotniejsze kryteria, które powinieneś uwzględnić przy wybieraniu mieszkania dla siebie i swoich bliskich. Dowiesz się również, czy opłaca się wynajmować nieruchomość oraz gdzie najlepiej szukać aktualnych ogłoszeń.

Najważniejsze kryteria przy wyborze nieruchomości

Niezależnie od tego, czy planujesz mieszkać sam czy też z przyjaciółmi lub rodziną, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych kryteriów. Dzięki temu na pewno będziesz zadowolony z wybranej oferty. Podstawą jest oczywiście cena. Chociaż drobne różnice w comiesięcznej kwocie mogą wydawać się mało istotne, pamiętaj że z wynajmowanego mieszkania będziesz najprawdopodobniej korzystał nawet przez kilka lat. Tym samym różnica w opłatach na poziomie 100 złotych może przełożyć się po czterech latach wynajmowania na kwotę prawie 5 000 złotych. Musisz też pamiętać o tym, że nie zawsze najdroższe oferty są najbardziej atrakcyjne. Czasami po prostu właściciel danej nieruchomości chce na nich zarobić jak najwięcej, przez co jego mieszkania do wynajęcia są droższe niż pozostałe oferty z rynku nieruchomości, a jednocześnie nie wyróżniają się niczym szczególnym. Szukając mieszkania powinieneś też zadbać o to, aby miało przynajmniej dwa pokoje. Nawet jeżeli początkowo nie wydaje ci się to istotne, to prędzej czy później możesz chcieć zamieszkać ze swoją drugą połówką, a wówczas dodatkowy pokój z pewnością się wam przyda. Jest to również świetne rozwiązanie dla osób, które chciałyby nieco obniżyć comiesięczne koszty - mając drugi pokój zawsze możesz pomyśleć o wynajęciu go znajomemu. Dzięki temu zasilisz swój budżet kwotą od 500 do 1000 złotych (w zależności od lokalizacji mieszkania).

Idealna lokalizacja mieszkania

Istotnym kryterium jest również wspomniana lokalizacja. Zamiast tracić kilkadziesiąt minut każdego dnia na dojazdy do pracy, poszukaj mieszkania, z którego będziesz mógł dotrzeć do niej na piechotę. Niezależnie jednak od wyboru, przy wynajmowanym mieszkaniu zawsze jesteś w bardzo komfortowej sytuacji, bo nawet jeżeli zmieniłbyś nagle pracę, to możesz wypowiedzieć umowę i poszukać dla siebie innej nieruchomości na wynajem. Możesz też sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się twoje ulubione sklepy lub punkty usługowe. Często popełnianym błędem jest sugerowanie się tym, czy mieszkanie znajduje się w pobliżu centrum. Zazwyczaj takie nieruchomości są dużo droższe, a jednocześnie w praktyce okazuje się, że rzadko kiedy ktoś znajduje czas, aby wybrać się do samego centrum. Pamiętaj, że - przynajmniej w większości przypadków - im dalej mieszkanie położone jest od centrum, tym niższe opłaty będziesz musiał ponosić.

Czy wynajmowanie mieszkania jest opłacalne?

Przeglądając aktualne oferty najmu nieruchomości z pewnością wielokrotnie będziesz się zastanawiał nad tym, czy wynajmowanie jest opłacalne. Zdania na ten temat są podzielone, jednak nie da się zaprzeczyć, że wynajem - przynajmniej przez określony czas - ma wiele zalet. Jest to przede wszystkim świetna okazja do tego, abyś mógł pomieszkać w nowym mieście i upewnić się, że jest ono dla ciebie odpowiednie. Nawet jeżeli okaże się, że źle czujesz się w danej okolicy, to przy wynajmowanym mieszkaniu praktycznie z miesiąca na miesiąc (zakładając miesięczny okres wypowiedzenia umowy wynajmu) możesz się przeprowadzić. Dodatkowo wynajmując mieszkanie wspólnie z przyjaciółmi lub bliskimi zawsze możesz ograniczyć koszty, co pozwoli ci odłożyć więcej pieniędzy. Te natomiast z czasem będziesz mógł przeznaczyć na wkład niezbędny do zakupu własnej nieruchomości. Wynajem jest również przydatny w sytuacji, gdy na jakiś czas musisz przeprowadzić się do innego miasta lub kraju w związku z pracą. W takiej sytuacji wiele osób wynajmuje swoje obecne mieszkanie, a na czas wyjazdu szuka pokoju lub całego lokum, który można wynająć za niewielkie pieniądze. Jeżeli dysponujesz większym budżetem, zawsze możesz sprawdzić domy do wynajęcia, które zapewnią ci o wiele większy komfort. Jest to również popularny wybór wśród grup przyjaciół, które chcą mieszkać wspólnie, a jednocześnie zależy im na większej przestrzeni niż ta, na którą można liczyć w mieszkaniach.

Wyszukiwarka mieszkań do wynajęcia

Jeżeli jesteś na etapie wyboru nieruchomości, koniecznie sprawdź nowoczesną wyszukiwarkę. Jest ona stale aktualizowana, a dodatkowo zawiera wiele ogłoszeń również z mniejszych miejscowości. Niezależnie więc od tego, w którym mieście chcesz zamieszkać, na stronie homebroker.pl/mieszkania/do-wynajecia z pewnością znajdziesz atrakcyjne nieruchomości w dobrych cenach. Dodatkowo możesz podać swój adres mailowy i numer telefonu, a specjaliści zorientowani w rynku nieruchomości na wynajem postarają się wyszukać dla ciebie najlepsze oferty.

REKLAMA