aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. wp

Chrypką nazywamy zmieniony głos, który przybiera matową, szorstką barwę. Jest słabszy niż zwykle i często się załamuje - co za tym stoi? Przyczyną są zaburzenia pracy fałdów głosowych krtani, do których może dochodzić w przypadku infekcji, ale nie tylko. Co jeszcze może być źródłem chrypki? Czy zawsze wiąże się z przeziębieniem? Jak możesz sobie z nią radzić? Sprawdź!

Infekcja na horyzoncie - chrypka bez bólu gardła

Chrypka jest objawem, który faktycznie często pojawia się bez towarzyszącego bólu gardła. Dzieje się tak m.in. w przypadku zapalenia krtani - w związku z jej opuchnięciem zostaje zwężona przestrzeń, przez którą w normalnych warunkach swobodnie przepływa powietrze. Gdy przestrzeń staje się mniejsza, zaburzona zostaje praca fałdów głosowych, co zmienia brzmienie wydobywających się dźwięków.

Jeżeli przyczyną chrypki jest zapalenie krtani, może pojawić się także ogólne osłabienie organizmu, podwyższona temperatura, drapanie w gardle oraz suchy kaszel. Odpowiadają za to najczęściej wirusy, co oznacza, że podstawę w tym przypadku stanowi leczenie objawowe - nie ma konieczności zastosowania antybiotykoterapii. 

Jakie są przyczyny chrypki?

Warto jednak wiedzieć, że chrypka bez bólu gardła może pojawić się także w związku z wieloma innymi czynnikami. 

  • Podrażnienie krtani wywołane zanieczyszczonym powietrzem - np. smogiem, dymem papierosowym lub innymi unoszącymi się w atmosferze szkodliwymi substancjami.
  • Alergia - szczególnie niebezpieczny jest obrzęk krtani, do którego dochodzi w przypadku reakcji anafilaktycznej. Może to doprowadzić nie tyle do chrypki, ile poważnych zaburzeń oddychania. 
  • Przeciążenie narządu głosu - często wiąże się z wykonywaniem czynności zawodowych, pojawia się np. u nauczycieli, lektorów, piosenkarzy, aktorów etc. 
  • Zbyt słabe nawodnienie organizmu - nasze ciało składa się nawet w 70 proc. z wody. Jeżeli dostarczamy jej zbyt mało, tkanki stają się suche oraz łatwiej ulegają podrażnieniom, co znacznie zwiększa ryzyko stanów zapalnych.
  • Zbyt suche powietrze - na obniżoną wilgotność powietrza jesteśmy narażeni szczególnie w pomieszczeniach klimatyzowanych oraz ogrzewanych. Optymalna dla naszych organizmów wilgotność to 45-65 proc. 
  • Zażywanie niektórych leków - chrypka może stanowić jeden z efektów ubocznych stosowania niektórych rodzajów farmakoterapii. Jeśli ten objaw nie mija i jest uciążliwy, warto skonsultować z lekarzem prowadzącym zmianę danego środka.

Wśród możliwych przyczyn chrypki podaje się także palenie papierosów, guzki lub polipy znajdujące się w drogach oddechowych (na błonach śluzowych narządów głosu), refluks żołądkowo-przełykowy, infekcje o podłożu bakteryjnym oraz różnego rodzaju uszkodzenia, do których może dojść w okolicach krtani. Jak widać, problemy są bardzo zróżnicowane - od błahych, którym możemy szybko zaradzić, jak np. zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniach, po poważne trudności wymagające opieki lekarskiej, np. guzy krtani. Wszelkie niepokojące objawy należy więc mieć na oku - by w porę móc zareagować!

Jak radzić sobie z chrypką?

Łatwo wywnioskować, że podstawą leczenia chrypki jest pozbycie się jej przyczyny. Zanim jednak uda nam się np. odpowiednio nawodnić organizm czy pozbyć się alergii, warto starać się złagodzić nieprzyjemny symptom. Pomocne są w tym przede wszystkim środki, które opierają się na naturalnych składnikach. Mogą być to zarówno profesjonalnie przygotowane pastylki do ssania - zawierające np. miód, propolis oraz działającą immunostymulująco witaminę C - jak i domowe metody.

  • Płukanki z sody oczyszczonej - soda działa przeciwzapalnie oraz antyseptycznie. Co jednak najważniejsze, zmniejsza obrzęk, czyli główny czynnik powodujący chrypkę.
  • Miód - pomaga nie tylko walczyć z infekcją, lecz także łagodzić podrażnienia spowodowane np. przeciążeniem narządu głosu. Miód wykazuje m.in. właściwości przeciwzapalne, regenerujące, nawilżające, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne. Warto przygotować z niego roztwór - dodać łyżeczkę do ciepłej wody, mleka lub ziół. Pamiętajmy jednak, że należy zaczekać aż dany napój ostygnie! Wrzątek zabija właściwości lecznicze miodu.
  • Tymianek - poszukując zioła pomocnego w gardłowych problemach, warto postawić na tymianek. Pomaga w zwalczaniu stanów zapalnych zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Sprawdza się nie tylko w przypadku łagodzenia chrypki, lecz także kaszlu, co wiąże się z jego działaniem wykrztuśnym. Płukankę z naparu z tymianku stosujemy 3-4 razy dziennie - na zdrowie.

 

REKLAMA

ds21