aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. wp

Pojęcie „spinning” przez dziesiątki lat kojarzone było wyłącznie z wędkarstwem polegającym na wyrzucaniu przynęty na dużą odległość i ściąganiu żyłki, by na poruszającą się w wodzie błystkę zareagował szczupak. Dziś to samo słowo oznacza również specyficzny trening na rowerze stacjonarnym.

Co to jest spinning

Każdy wie, na czym polega jazda na rowerze stacjonarnym. Spinning to odmiana takiego treningu, wykonywana jednak na urządzeniu skonstruowanym nieco inaczej. Rowery spinningowe wymyślono bowiem po to, by umożliwić treningi poza sezonem kolarzom wyczynowym. Zarówno rower, jak i metodyka treningu miały możliwie jak najbardziej przypominać prawdziwe wyścigi.

Najprościej rzecz ujmując, spinning to symulacja jazdy po nierównym terenie i w różnych pozycjach. Odbywa się przede wszystkim na siłowniach i w salach fitness wyposażonych w odpowiednie rowery. Tempo i sposób jazdy zsynchronizowane są z muzyką. Zaletą takich zajęć jest obecność trenera, dobierającego ćwiczenia do poziomu uczestników, a także element rywalizacji z innymi.

Co jest potrzebne do spinningu

Najważniejszy jest oczywiście rower. W tym miejscu warto obejrzeć rowery spinningowe oferowane przez sklep ze sprzętem sportowym – prosportowy.pl. Już na pierwszy rzut oka widać, że ich konstrukcja różni się od pozostałych rowerów stacjonarnych kołem zamachowym umieszczonym z przodu, pod kierownicą.

Ponieważ spinning wymaga przyjmowania różnych pozycji i jest treningiem dość wyczerpującym, należy zadbać o odpowiedni strój. Powinien to być strój kolarski, zapewniający m.in. ochronę przed odparzeniami. Konieczne jest także obuwie do jazdy na rowerze lub sportowe oraz kolarskie rękawiczki, by spocone dłonie nie ześlizgiwały się z uchwytów.

Należy również przygotować sobie playlistę, na której kolejność utworów i ich rytm odpowiada wybranemu programowi treningowemu. Spinning to przecież w pewnym sensie odpowiednik tańca, tyle że na rowerze. Program treningowy powinien się składać z powtarzanych kilkakrotnie (za każdym razem liczba powtórzeń jest mniejsza o 1) zestawów „wolno – szybko”, w których najpierw dłuższe są fazy wolnej, a krótsze szybkiej jazdy. Kolejny cykl zmienia lekko proporcje na korzyść jazdy szybkiej i tak dalej.

Jak zacząć uprawiać spinning

Bardzo zalecane jest, by zaczynać pod okiem trenera, w grupie, na siłowni. Chodzi o naukę, a także o dopasowanie programu treningowego do własnych możliwości. Kto opanuje cały „materiał”, może po jakimś czasie rozpocząć treningi indywidualne w domu.

Trening nie powinien trwać dłużej niż 45 minut, jest bowiem bardzo intensywny. Przed rozpoczęciem właściwych ćwiczeń należy się rozgrzać, a po zakończeniu programu wykonać ćwiczenia izometryczne, by rozciągnąć mięśnie i zapobiec powstaniu bolesnych zakwasów.

Prawidłowo wykonywany spinning znakomicie poprawia kondycję i wytrzymałość, przyspiesza odchudzanie, wzmacnia nogi, biodra, brzuch i pośladki.

jak zaczac uprawiac spinning

Najważniejsze: ćwicz przez cały rok

Wysiłek sportowy ma sens wtedy, gdy ma miejsce nie tylko wiosną i latem, lecz przez cały rok. Po to właśnie wymyślono siłownie i sprzęt do ćwiczeń w domu, by nie zaprzestawać trenowania, gdy na dworze zrobi się zimno. Kto nie chce uprawiać spinningu, ma do wyboru inne opcje ćwiczeń. Traktuje o tym tekst „Specjaliści sklepu sportowego podpowiadają 5 szybkich sposobów jak zadbać o formę jesienią i zimą”. Warto pamiętać, że ćwiczenia jesienno-zimowe to gwarancja utrzymania formy przed kolejnym sezonem, gdy znów będzie można ćwiczyć na świeżym powietrzu.

 

REKLAMA