aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. lh

Robisz remont w kuchni? A może urządzasz od postaw swoje wymarzone mieszkanie? Jeśli tak, to pewnie niedługo staniesz przed decyzją zakupu nowej kuchenki. Jaką kuchenkę wybrać, by gotowanie sprawiało nam przyjemność? Lepiej sprawdzi się u Ciebie tradycyjna kuchenka gazowa czy nowoczesna elektryczna? W tym artykule omówimy ich wady i zalety; postaramy się też ułatwić Ci nieco wybór.


Kuchenka gazowa
Wiele osób ma sentyment do kuchenek gazowych i uważa – całkiem słusznie – że przygotowywane na nich potrawy są o wiele smaczniejsze. Ich zaletą jest bez wątpienia niska cena i naprawdę niewielkie koszty eksploatacji. Na kuchence gazowej możesz stawiać zwykłe garnki i łatwo zmienisz temperaturę palnika, jeśli coś zacznie Ci kipieć. Przyrządzisz też na niej posiłek nawet wtedy, kiedy w mieszkaniu nie będzie prądu.
Dobrze jednak, jeśli kuchenka gazowa ma piekarnik elektryczny. Piekarniki gazowe często nierównomiernie rozprowadzają ciepło i mogą nawet przypalić nasze pokazowe danie.
Weź jednak pod uwagę, że kuchenki gazowe są mniej wydajne, nie mają tylu dodatkowych funkcji, co elektryczne, a czyszczenie ich nie jest niczym przyjemnym. Ogień na palniku może też stanowić wielkie niebezpieczeństwo dla małych dzieci. Należy też mieć oczy szeroko otwarte i pilnować, czy nie doszło do jakieś usterki – konsekwencje mogą być naprawdę opłakane.
Sprawdź polecaną kuchenkę gazową Amica.
Kuchenka elektryczna
Do wyboru masz tutaj kuchenkę ceramiczną lub indukcyjną. Czym się od siebie różnią?
Kuchenka z płytą indukcyjną to rozwiązanie nowoczesne i bardzo bezpieczne. Ciepło wytwarza się bowiem tylko w miejscu, gdzie stoi naczynie, nie ma więc obaw, że dziecko się poparzy. Urządzenie jest energooszczędne, wygodne w użytkowaniu, a czyszczenie zajmuje raptem kilka chwil. Cały proces gotowania również przebiega szybciej – czasem trwa nawet o połowę krócej!
Oczywiście są i wady. Kuchenki indukcyjne są drogie – niewiele modeli kosztuje poniżej 1000 zł. Do tego trzeba mieć na uwadze, że można korzystać wyłącznie ze specjalnych garnków wykonanych ze stali ferromagnetycznej, a to też niemały koszt.
Kuchenka z płytą ceramiczną ma tę przewagę, że jest kompatybilna ze zwykłymi garnkami. Weź jednak pod uwagę, że nagrzewa się dłużej, a po wyłączeniu dość długo stygnie. Zużywa też więcej energii niż kuchenka indukcyjna – ale za to jest o wiele tańsza.
Zobacz polecane kuchenki wolnostojące.
Kuchenka gazowa czy elektryczna?
Nadszedł czas na podsumowanie. Jeśli masz w domu przyłączony gaz, zależy Ci na smaku potraw i wolisz zamknąć się w mniejszym budżecie, kuchenka gazowa będzie dobrym rozwiązaniem.
Zależy Ci, by Twój sprzęt był nowoczesny i energooszczędny? Chcesz móc korzystać z wielu rozmaitych funkcji, blokad a nawet sterowania ruchem? Zdecyduj się więc na kuchenkę elektryczną. Jeśli dodatkowe koszty nie są Ci straszne, koniecznie wybierz indukcję. Nie chcesz wymieniać wszystkich garnków? W takim razie przyjrzyj się kuchenkom ceramicznym.

 

REKLAMA