aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Przy planowaniu wykonywania prac na wysokościach np. przy budowie domu lub przy wykonywaniu termomodernizacji budynku, należy zapewnić pracownikom bezpieczne warunki realizowania obowiązków. Zamiast rusztowań budowlanych w tym celu coraz częściej wykorzystywane są podnośniki koszowe. Co warto o nich wiedzieć i jakie są rodzaje takich rozwiązań?

Czym jest podnośnik koszowy?

 

Podnośnik koszowy jest nazwą wykorzystywaną do określenia różnych maszyn, które mają jedną cechę wspólną. Mianowicie mają w swojej konstrukcji kosz, który unosi operator. W koszu tym znajdują się materiały budowlane i wykończeniowe, narzędzia oraz pracownicy. Wykorzystanie podnośnika koszowego pozwala na prowadzenie prac na różnych wysokościach. Istnieje co najmniej kilka rodzajów takich sprzętów. Jedna z klasyfikacji wyróżnia je pod względem wysokości, na jaką można wynieść kosz. Oscyluje ona w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów.

 

Rodzaje podnośników

 

Wśród różnych rodzajów podnośników koszowych najczęściej wymienia się podnośniki teleskopowe, zwyżki przegubowe, podesty masztowe i na przyczepkach.

Zwyżki koszowe są często wykorzystywane podczas prac budowlanych prowadzonych na dużych wysokościach. Zamiast budować wówczas rusztowania, co zwiększa czas wykonania prac, można wykorzystać właśnie takie podnośniki koszowe. Mają one zastosowanie także przy prowadzeniu prac konserwatorskich, myciu okien czy dachów. Podczas prac montażowych przegubowa konstrukcja podnośników pozwala na płynne sterowanie koszem. Zapewni on bezpieczeństwo i komfort pracy dla osób, które wykonują zadania na wysokościach.

Zwyżki przegubowe mogą mieć napęd elektryczny lub spalinowy. Elektryczne podnośniki przeznaczone są do prac prowadzonych wewnątrz obiektu, zaś spalinowe – na zewnątrz.

Podnośniki teleskopowe są duże, masywne i potrafią wynieść kosz z pracownikiem na znaczną wysokość, dlatego znajdują zastosowanie w działaniach wymagających maksymalnego wychylenia w poziomie. Takie urządzenia budowlane mają terenowe, duże koła i mocny silnik. Oś rozsuwana znajdująca się w takich podnośnikach teleskopowych zwiększa bezpieczeństwo pracy operatora.

fot. wp

Trzeba jeszcze wspomnieć o podnośnikach masztowych, które mają niewielkie wymiary, dlatego bez trudu można będzie ich użyć w pomieszczeniach – wąskich korytarzach czy przestrzeniach występujących pomiędzy regałami w halach magazynowych czy centrach logistycznych. Podnośniki masztowe mogą mieć wysięg boczny i obrotową wieżyczkę. To wszystko sprawia, że są one wysoce funkcjonalne. Podnośniki masztowe są na tyle lekkie, że mogą pracować na wrażliwych posadzkach.

Kupno czy wynajem?

 

Wiedząc już, jakie są rodzaje podnośników koszowych i jakie najlepiej spełnią oczekiwania przedsiębiorcy oraz jego pracowników, można zastanowić się nad tym, czy taki sprzęt kupić czy może lepiej zdecydować się na jego wynajem. Kupno z pewnością pociągnie za sobą wysokie koszty, a czasem podnośnik koszowy jest potrzebny tylko przez kilka dni w miesiącu. Wówczas dobrym pomysłem będzie wynajem sprzętu budowlanego. Na rynku istnieje wiele renomowanych wypożyczalni, które oferują najem na doby lub godziny.

 

REKLAMA

ds21