Print
Krzeszów

Długi majowy weekend to początek nowego sezonu turystycznego w krzeszowskim opactwie. Dzisiaj (wtorek, 26 marca) przedstawione zostały pomysu na funkcjonowanie obiektu w tym roku.

 

Równolegle do przygotowań do nowego sezonu trwają przygotowania do Wielkanocy i uroczystości religijnych.

Już 12 i 13 kwietnia w Mauzoleum Piastów będzie można obejrzeć przedstawienie "Bolko Świdnicki: Mały Wielki Książę".

Na przełomie kwietnia i maja otwarte zostaną wszystkie rozszerzone trasy turystyczne. Zwiedzający ponownie będą mogli zobaczyć m.in. strychy.

Na 12 maja zaplanowany jest VI Zjazd Motocyklowy i Piknik Patriotyczny.

Zmianie ulegnie formuła Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej. W ubiegłym roku odbyła się 25. edycja tej imprezy. W tym roku jednorazową imprezą zastąpi Festiwal Krzeszów 2019. Grupy, które do tej pory prezentowały się podczas festiwalu podzielone zostały na cztery kategorie. Młodzież wystąpi 11 maja, seniorzy i zespoły folklorystyczne 6 października, a dzieci 12 października. W ramach festiwalu odbywać się będą letnie koncerty organowe. Po raz 11 w lipcu i sierpniu będzie można dwukrotnie każdego dnia wysłuchać koncertu na organach w opactwie. W planie są trzy koncerty w nietypowych miejscach. Muzycy mają pojawić się m.in. w podziemiach bazyliki, Mauzoleum Piastów i przy pawilonie na wodzie w Betlejem. Owiane tajemnicą pozostają dwa duże muzyczne wydarzenia. W ubiegłym roku w bazylice wystąpi zespół Śląsk i Józef Skrzek.

Na terenie opactwa trwać będą remonty i prace konserwacyjne. Remont obejmie m.in. dach kościoła św. Józefa. Połowa pieniędzy pochodzi z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O resztę fundacja stara się u premiera.

W planach jest również uruchomienie noclegów na terenie opactwa.

Krzeszów