aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Lubawka - sesja rady - Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Podczas dzisiejszego (poniedziałek, 24 lutego) posiedzenia komisji rady miejskiej Lubawki o działalności Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Kamiennej Górze opowiadał jej prezes Tadeusz Rycharski.

 

Kamiennogórska strefa działa od 1998 roku, obecnie swoim zasięgiem obejmuje 63 gmin, 11 powiatów. W całej Polsce działa 14 stref. Od 2018 roku funkcjonują na nowych zasadach.

Początkowo strefy powstawały na terenie samorządów o dużym bezrobociu, miały ułatwiać pozyskanie inwestorów i tworzenie nowych miejsc pracy. Inwestować można było tylko na działkach należących do strefy. Procedura wprowadzania terenów do strefy była długotrwała. Po zmianie przepisów w 2018 roku cała Polska stałą się strefą ekonomiczną. Potencjalny inwestor może wybrać dowolną działkę i bez względu na formę jej własności ubiegać się o pozwolenie na działanie w strefie. Przyznawana pomoc w postaci zwolnienia z podatku dochodowego uzależniona jest od wysokości zadeklarowanych nakładów inwestycyjnych.

Kamiennogórska strefa posiada 255 ofert inwestycyjnych przygotowanych przez samorządy. To one wskazują atrakcyjne działki, którymi może zainteresować się potencjalny inwestor. Z Lubawki nie ma żadnej atrakcyjnej propozycji. W podstrefie działa jedna firma. Pozostałym terenem nikt się nie interesował.

Od początku istnienie do roku 2018 KSSE wydała 126 zezwoleń, na koniec 2018 roku w firmach działających na podstawie zezwoleń zatrudnionych było 8109 osób. Obecny zarząd kieruje strefą od 3,5 roku. W tym czasie wydanych zostało 26 zezwoleń, firmy zatrudniły 422 osoby.

Prezes T. Rycharski widzi w okolicach Lubawki i Kamiennej Góry dwie atrakcyjne lokalizacje. Jedna to działki przy wyjeździe z Kamiennej Góry w kierunku Pisarzowic i Jeleniej Góry, druga to wjazd do Lubawki od strony Kamiennej Góry i wyjazd na Błażkową. Część tych terenów nie ma planów zagospodarowania przestrzennego, inne są własnością skarbu państwa co znacznie przedłuża procedury.

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez

REKLAMA