aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 23 maja 2018 roku uczniowie klasy VI b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wyruszyli po raz pierwszy na szlaki turystyczne Parku Krajobrazowego Gór Sowich uczestnicząc w pieszej wycieczce krajoznawczo-przyrodniczej w ramach cyklu „W harmonii z przyrodą”. Cykl ten organizowany jest dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Wykorzystując piękną, słoneczną pogodę przyjechali busem „Zwiedzaczka” na Przełęcz Sokolą (754 m.n.p.m.), gdzie zostali zapoznani z planowanym przebiegiem górskiej wycieczki, którem celem było m.in. wejście na najwyższy szczyk Gór Sowich – WIELKĄ SOWĘ (1.015 m.n.p.m.) zaliczany do KORONY SUDETÓW POLSKICH. Chęć poprowadzenia uczestników wycieczki zgłosiła Kasia Szewczyk – najbardziej doświadczona wśród młodych uczestników turystka górska.

Swoją wspinaczkę na Wielką Sowę rozpoczęli czerwono znakowanym Głównym Szlakiem Sudeckim im. dr Mieczysława Orłowicza. Już na początku trasy spotkali pierwszą z licznych tablic informacyjnych Parku Krajobrazowego Gór Sowich przybliżający młodym kamiennogórzanom atrakcje turystyczne znajdujące się w Górach Sowich: Pałac Jedlinka w Jedlinie Zdrój, Tajemnicze Podziemne Miasto „Osówka”, Kompleks „Włodarz”, sztolnie walimskie, Jezioro Bystrzyckie, Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim sztolnie walimskie oraz wieże widokowe na Górze Parkowej w Bielawie, na Kalenicy oraz Wielkiej Sowie.

Po przejściu obok schroniska „Orzeł” weszli na teren PARKU KRAJOBRAZOWEGO GÓR SOWICH, który został utworzony w 1991 r. Od 1996 r., gdy przyłączono do niego Masywu Włodarza obejmuje powierzchnię 8.140 ha i położony jest w Sudetach Środkowych. Pod względem geologicznym Góry Sowie zbudowane są z twardych i odpornych na wietrzenie skał metamorficznych – głównie gnejsu i migmatytów, które uważane są za najstarszą formację skalną w Sudetach. Park charakteryzuje duża lesistość – blisko 97% jego powierzchni pokrywają lasy, głównie monokultury świerkowe, buczyny i lasy mieszane. Podczas górskiej wędrówki zobaczyli pomnik Karla Wiesena (1834-1897) – długoletniego przewodniczącego walimskiego oddziału Towarzystwa Sowiogórskiego (EGV), który był inicjatorem budowy w latach 1885-1886 pierwszej wieży widokowej na szczycie Wielkiej Sowy oraz zbudowanego nieopodal w 1897 r. schroniska „Sowa” (875 m.n.p.m.). Na Rozdrożu nad schroniskiem „Sowa” odśpiewali „100 lat” obchodzącej 13 urodziny koleżance Amelii.

Wędrując wytrwale za wyposażoną w mapę turystyczną Gór Sowich Kasią Szewczyk dotarli na szczyt Wielkiej Sowy, gdzie zrobili sobie najdłuższy odpoczynek podczas spaceru szlakami turystycznymi Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Część z nich postanowiła wejść na 25-metrową wieżę widokową z której mogli podziwiać wspaniałą panoramę większości pasm sudeckich w Polsce i Czechach. Oprócz wieży widokowej na Wielkiej Sowie znajduje się także maszt telefoniczny, kaplica oraz zagospodarowane miejsce odpoczynku dla wędrujących turystów.

Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia na szczycie Wielkiej Sowy młodzi turyści ruszyli żwawo niebieskim szlakiem przez Wroniec na Przełęcz Walimską (755 m.n.p.m.), a dodatkową dla nich motywacją sprawnego schodzenia w kierunku przełęczy była możliwość wstąpienia do KFC w Galerii „Victoria”. Po dojściu na Przełęcz Walimską wsiedli do busa „Zwiedzaczka” i wyruszyli w drogę powrotną do Kamiennej Góry zatrzymując się na chwilę przy pomniku upamiętniającym tragicznie zmarłych wybitnych kierowców rajdowych Mariana Bublewicza oraz Janusza Kuliga oraz oczywiście przy Galerii Victoria, gdzie wstąpili na „małe co nie co” do KFC.

W trakcie wycieczki młodzi miłośnicy wypełniania norm na odznaki turystyczno-krajoznawcze spacerując po Górach Sowich zdobyli po 9 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 10 pkt. do odznaki Turysta Przyrodnik, a także po 2 pkt. do Regionalnej Odznaki Krajoznawczej.

Opiekę nad młodymi uczestnikami wycieczki sprawowała Sylwia Czerwińska – wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej PTTK i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA