aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 6 czerwca 2018 roku uczniowie dwóch klas III b oraz III c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w interesującej lekcji zamkowej w Zamku Książ przeprowadzonej w ramach cyklu lekcji muzealnych ph. „Poznajemy zabytki i obiekty przyrody” organizowanym dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe autokarem „Zwiedzaczka” przed budynek bramny Zamku Książ uczestnicy wycieczki edukacyjno-przyrodniczej skierowali się na Dziedziniec Honorowy, gdzie zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcia na tle trzeciego co do wielkości zamku w Polsce, po krzyżackim zamku w Malborku oraz Wawelu - Zamku Królewskim w Krakowie. Następnie na ławeczkach mogli zjeść drugie śniadanie. We wnętrzu zamku spotkali się z przewodnikiem Danielem Sierakowskim, który zaprosił ich do sali na III piętrze na bardzo ciekawą prelekcję z prezentacją multimedialną, której celem było poznanie ponad 700-letniej historii Zamku Książ oraz jego mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem pochodzącej z Miśni rodziny Hochbergów.

Słuchając opowiadania przewodnika i oglądając prezentację z licznymi dawnymi rycinami oraz zdjęciami dowiedzieli się, że zamek obronny, w latach 1288-1291, wzniósł Bolko I Surowy - książę świdnicko-jaworski. Ostatnim „Panem na Książu” był jego wnuk Bolko II Mały (zm. 1368 r). Po śmierci w 1392 r. księżnej Agnieszki, wdowy po Bolku II Małym zamek znalazł się w posiadaniu króla czeskiego Wacława IV Luksemburskiego. Administrowali nim burgrabowie i starostowie królewscy. Właściciele zamku zmieniali się wielokrotnie aż do 1508 r. kiedy Zamek Książ wraz z przyległymi dobrami kupił Konrad von Hochberg. To jego ród pozostaje właścicielem Zamku Książ do 1941 r. w największym stopniu wpływając na jego historię. Swoją funkcję obronną zamek utracił w okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648), a dzięki Hochbergom przechodzi liczne „metamorfozy”.- przebudowy i rozbudowy zamku oraz jego otoczenia.

Następnie kamiennogórscy trzecioklasiści dowiedzieli się, że w I połowie XVIII w. Konrad Ernest Maksymilian von Hochberg rozbudował zamek dobudowując do niego wschodnie, reprezentacyjne skrzydło w stylu barokowym. Jego imię nosi najokazalsza sala Zamku Książ Sala Maksymiliana. Hochbergowie byli również właścicielami pałacu w Pszczynie oraz Księstwa Pszczyńskiego od 1846 r., a w 1850 r. król Prus Fryderyk Wilhelm IV nadał Janowi Henrykowi X von Hochberg dziedziczony w primogeniturze tytuł księcia von Pless (księcia pszczyńskiego) przekazywany najstarszemu potomkowi. W 1856 r panem na Książu zostaje książę Jan Henryk XI Hochberg von Pless (1833-1907) ojciec Jana Henryka XV (1861-1938), który w 1891 roku poślubia jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki Marię Teresę Oliwię Cornwalis-West (1873-1943), zwaną „Księżną Daisy”, która spędziła w nim 50 lat. Zawdzięczany jej ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii. W zamku, który ma 415 pomieszczeń, mieszkała w tym czasie 5-osobowa rodzina (Hochbergowie mieli trzech synów: Jana Henryka XVII (1900-1984), Aleksandra (1905-1984) oraz Bolka (1910-1936). Dowiedzieli się także, że Hochbergowie byli trzecią najbogatszą rodziną w Niemczech, a siódmą w Europie. Zobaczyli ponadto liczne stare zdjęcia ilustrujące życie Hochbergów oraz 300-osobowej służby, które wykonał Louis Hardouin – francuski szef kucharzy zamkowych. W 1941 r. zamek zostaje przejęty przez władze, a Hochbergowie oskarżeni o „zdradę” (synowie Daisy i Jana Henryka XV walczyli przeciw Hitlerowi – Jan Henryk XVII – w wojsku angielskim, a Aleksander w wojsku polskim u boku gen. Sikorskiego). W zamku prowadzano intensywne prace, przypuszczalnie przygotowywano go na jedną z głównych kwater Hitlera. W tym czasie powstają także podziemne tunele pod Zamkiem oraz Dziedzińcem Honorowym. Książę Bolko VI von Hochberg (ur. W 1936 r.) – wnuk księżnej Daisy mieszka na stałe w Monachium i jak powiedział prowadzący prelekcję Daniel Sierakowski dwa tygodnie temu odwiedził zamek swoich przodków. W sali obok mogli zobaczyć dwie makiety przedstawiające zamek przed 1907 r. oraz po wielkiej przebudowie w latach 1907-1938.

Drugą, bardzo interesującą częścią lekcji zamkowej było zwiedzenie przez kamiennogórzan najciekawszych zamkowych pomieszczeń. Zwiedzanie reprezentacyjnych, barokowych komnat zamkowych rozpoczęli od Sali Wystaw, gdzie zobaczyli wystawę „Metamorfozy Zamku Książ” – obrazów z dawnej kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i księżnej Daisy, które przed 1942 r wisiały w zamkowych salach i po 70 latach powróciły do niego. Jest tu m.in. scena z „Metamorfoz Owidiusza” z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks oraz cykl obrazów Stephana Kesslera przedstawiających biblijną historię syna marnotrawnego. Z Sali Wystaw weszli do Salonu Zielonego - z licznymi złoceniami oraz lustrzanym odbiciem (rokokowy sufitowe plafony i mozaika na podłodze, naprzeciwległe ściany) oraz barokowym kominkiem z czerwonego marmuru. Duże wrażenie wywarło na nich kolejne pomieszczenie - Sala Maksymiliana, którą cechuje niezwykła symetria (naprzeciw trzech okien znajdują się trzy balkony). oraz wspaniały plafon z malowidłem Feliksa Antoniego Schefflera o tematyce mitologicznej przedstawiające Pegaza i Atenę w otoczeniu dziewięciu muz. Ściany Sali zdobi m. in. dwanaście pilastrów symbolizujących dwanaście miesięcy, marmurowe kominki zdobione rzeźbami mitologicznych postaci – Sfinks oraz wazonami z orłem w koronie. Tutaj zrobili sobie wspólne zdjęcie z prowadzącym lekcję zamkową Danielem Sierakowskim. W Salonie Białym widzieli m.in. barokowy kominek z różowego marmuru oraz oryginalne meble z początków XIX w. W Salonie Chińskim (Orientalnym) zobaczyli kryształowy żyrandol wykonany w Murano. Ściany zdobią tkaniny z orientalnymi motywami oraz stiukowe dekoracje. W Salonie Gier, znajdują się intarsjowane i inkrustowane meble. Natomiast w Gabinecie Włoskim, przewodnik zwrócił uwagę na XVIII-wieczny drewniany strop o motywach mitologicznych, przedstawiający Florę – boginię kwiatów. Ponadto zobaczyli 100-letnią szafę oraz dębową skrzynię podróżną z 1724 r.. Po wyjściu z tego salonu zobaczyli gniazdo centralnego odkurzacza. Na zakończenie zwiedzania dziedzictwa Hochbergów Daniel Sierakowski poprowadził ich do zamkowych podziemi, gdzie zobaczyli mury najstarszej części Zamku Książ. Stąd zeszli do odkrytego fragmentu zamkowych skał, którego dotknięcie gwarantuje spełnienie pomyślanego życzenia, którego nikomu się nie zdradziło. Nie było uczestnika wycieczki, który nie dotknąłby skalnej ściany.

Po podziękowaniu Danielowi Sierakowskiemu za bardzo ciekawą lekcję zamkową oraz pożegnaniu się z nim opuścili zamkowe wnętrza udając się na spacer alejkami zamkowych tarasów m. in. Tarasu Zachodniego, Tarasu Różanego z sześciostopniową kaskadą oraz Tarasu bogini Flory. Po czasie przeznaczonym na odpoczynek na Dziedzińcu Honorowym i zakupy drobnych pamiątek w zamkowym sklepie wyruszyli na spacer alejkami Sudeckiego Ogrodu Dendrologicznego, który powstał jako arboretum z cennym zbiorem blisko 2500 drzew i krzewów, w tym wiele drzew zabytkowych i egzotycznych, m in. ciekawe drzewa – buk czerwony i kasztanowiec jadalny oraz odczytywali nazwy gatunków innych drzew z tabliczek. Z punktu widokowego na Skałce Olbrzyma oglądali Zamek Książ oraz wypatrzyli ruiny Starego Książa. Zamek Książ położony jest na urwistym cyplu górującym nad głębokim przełomem rzeki Pełcznicy. Teren ten objęty jest także obszarową formą ochrony jako REZERWAT PRZYRODY „PRZEŁOMY POD KSIĄŻEM”. Z punktu widokowego przechodząc obok jednej z bram wjazdowych dotarli do MAUZOLEUM RODZINY HOCHBERGÓW. W kaplicy grobowej w 1943 r. została pochowana księżna Maria Teresa Olivia Hochberg von Ples zwana Daisy (Stokrotka), jedna z najbardziej interesujących postaci w historii zamku, żona Jana Henryka XV Hochberga, która spędziła w nim 50 lat swojego życia.

Stąd Pomnikową Aleją Lipową z 300-letnimi lipami drobnolistnymi, którą biegnie również żółto-niebiesko znakowany szlak historyczny Ułanów Legii Nadwiślańskiej, po krótkim odpoczynku, doszli do parkingu obok Stadniny Koni, z którego autokarem „Zwiedzaczka”, pełni wrażeń z ciekawej lekcji zamkowej połączonej ze zwiedzenia najciekawszych komnat rodziny Hochbergów, powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki edukacyjno-przyrodniczej sprawowali Anna Grzybek i Monika Tatarata - wychowawczynie klas oraz Jerzy Rubach – Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA