aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 18 czerwca 2018 roku uczniowie klasy I a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce autokarowo-edukacyjnej do Książańskiego Parku Krajobrazowego w ramach cyklu wycieczek do Centrów Edukacji Ekologicznej. Zajęcia edukacyjne zostały przeprowadzone przez edukatora Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział w Wałbrzychu Piotra Ciężkiego. Była to jedenasta wycieczka z tegorocznego cyklu organizowanego dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe busem „Zwiedzaczka” na parking obok Stadniny Ogierów mali kamiennogórzanie dotarli do ławeczek na pomnikowej alei lip drobnolistnych, gdzie mogli zjeść drugie śniadanie. Czas oczekiwania na spotkanie z edukatorem wykorzystali na poznanie kilku gatunków drzew rosnących w Parku, w tym: lipa drobnolistna, kasztanowiec jadalny, buk czerwony, buk zwyczajny, o których opowiadała im Ewa Skotarczak.

Pod kwitnącym kasztanowcem jadalnym spotkali się z Piotrem Ciężkim, który zaprosił ich na spacer pomnikową aleją okazałych lip drobnolistnych. Słuchając edukatora dowiedzieli się, że znajdują się na terenie KSIĄŻAŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO, który został utworzony w 1981 r. na obszarze 3.155 ha, a jego otulina, czyli obszar ochronny ma 5.933 ha. Jest on jednym z 12-stu parków krajobrazowych na terenie województwa dolnośląskiego, a jego utworzenie miało na celu zachowanie wartości przyrodniczych i kulturowych części strefy brzeżnej Pogórza Wałbrzyskiego w Sudetach Środkowych. Około 87% powierzchni parku zajmują lasy. Spacerując w cieniu starych drzew dowiedzieli się, że wśród innych form ochrony przyrody w Polsce (ogółem mamy ich dziesięć) są pomniki przyrody oraz najważniejsza z prawnych form – park narodowy. Ponadto poznali jak oznakowane są pomniki przyrody ożywionej drzewa – zieloną tabliczką z napisem „pomnik przyrody prawem chroniony” oraz wizerunkiem orła – godła Polski. Spacerując alejką dotarli do MAUZOLEUM RODZINY HOCHBERGÓW. W kaplicy grobowej w 1943 r. została pochowana księżna Maria Teresa Olivia Hochberg von Ples zwana Daisy (Stokrotka), jedna z najbardziej interesujących postaci w historii zamku, żona Jana Henryka XV Hochberga, która spędziła w nim 50 lat swojego życia. Zawdzięczany jej ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii.

Stąd udali się na punkt widokowy znajdujący się na Skale Olbrzyma, z którego mona podziwiać ZAMEK KSIĄŻ. Wybudowany przez księcia świdnicko-jaworskiego BOLKA I SUROWEGO w XIII w., którego właścicielem przez kilka stuleci była rodzina von Hochbergów niemieckiego rodu arystokratycznego (od 1509r do 1941r.). Z punktu widokowego zobaczyli, trzeci co do wielkości w Polsce, główny budynek ponad 700-letniego zamku, który w tym okresie był kilka razy rozbudowywany i ma ponad 400 pomieszczeń, a 5-osobowa rodzina Hochbergów posiadała 300 osób służby. Zamek położony jest na urwistym cyplu górującym nad głębokim przełomem rzeki Pełcznicy. Teren ten objęty jest także obszarową formą ochrony jako REZERWAT PRZYRODY „PRZEŁOMY POD KSIĄŻEM”. Gdy zaczął kropić drobny deszczyk Aleją Rodziny Hochbergów, mijając po drodze krzewy cennych roślin różaneczników i azalii pochodzących z Azji Wschodniej spacerowali do Zamku Książ. Przed wejściem na dziedziniec zamkowy postanowili posilić się na ławeczkach. Przez wieżę bramną weszli na Dziedziniec Honorowy, gdzie zrobili sobie pamiątkowe, grupowe zdjęcie. Po wysłuchaniu nowych informacji z historii zamku i jego mieszkańcach znaleźli czas na chwilę odpoczynku oraz dokonanie zakupu drobnych pamiątek w zamkowym sklepie. Ponadto przed wejściem do zamku zobaczyli dwie zabytkowe armaty.

Następnie Piotr Ciężki poprowadził ich alejkami Tarasu wejściowego, gdzie zobaczyli m. in. okazały mamutowiec olbrzymi – jedne z największych drzew świata Stąd alejkami Sudeckiego Ogrodu Dendrologicznego oraz pomnikową aleją lip drobnolistnych, obok której na łące pasły się konie, doszli do tablicy informacyjnej „KSIĄŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY”. Nad nazwą Parku na czerwonym tle umieszczony był także biały orzeł – Godło Polski, Dowiedzieli się, że w ten sposób oznakowane są granice obszarowych form prawnej ochrony przyrody.

Po dojściu do bramy wejściowej na ŚCIEŻKĘ DYDAKTYCZNO-PRZYRODNICZĄ „DOLINA RÓŻANECZNIKÓW” kamiennogórscy pierwszoklasiści rozpoczęli poznawanie walorów przyrodniczych parku, zatrzymując się przy ośmiu tablicach-przystankach, przy których prowadzący zajęcia edukacyjne Piotr Ciężki przekazywał im ciekawe informacje o roślinach chronionych rosnących w parku oraz o zwierzętach i ptakach – leśnych mieszkańcach, których można spotkać dopuszczając przyrodę do głosu. Ich wzrok przykuwały liczne krzewy różaneczników zwanych również rododendronami, które zasiedlają stanowiska zacienione, o dużej wilgotności powietrza, Wśród zwierząt zamieszkujących książańskie lasy można zobaczyć muflony – gatunek ssaków parzystokopytnych pierwotnie występujący tylko na Korsyce i Sardynii, później introdukowany w wielu miejscach Europy. Z jednej z tablic informacyjnych dowiedzieli się również, że na powstałej w 1715 r. alei lipowej którą spacerowali rośnie aż 275 pomnikowych starych lip.

Po przyrodniczym spacerze dotarli do zagospodarowanego miejsca odpoczynku z funkcjonalną wiatą, gdzie rozpalili ognisko, na którym uczestnicy edukacyjno-przyrodniczej wycieczki mogli sobie upiec smakowite kiełbaski oraz kromki chleba.

Na zakończenie interesującej wycieczki edukacyjnej DOLINĄ RÓZANECZNIKÓW został przeprowadzony mały quiz dotyczący nowych wiadomości o przyrodzie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Na pytania Piotra Ciężkiego odpowiadali poszczególni uczestnicy wycieczki, a Ewa Skotarczak dobre odpowiedzi nagrodziła drobnymi upominkami.

Po podziękowaniu za bardzo mile spędzony czas oraz nowe wiadomości o ochronie przyrody oraz pożegnaniu się z prowadzącym zajęcia edukacyjne Piotrem Ciężkim żwawo ruszyli leśną drogą wśród starych lip w kierunku parkingu, gdzie wsiedli do oczekującego na nich busa „Zwiedzaczka”, którym w wesołych nastrojach powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki edukacyjnej sprawowali Janina Żuchewicz – wychowawczyni klasy, Ewa Skotarczak i Barbara Wastag – rodzice oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA