aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 23 października 2019 roku uczniowie klasy III d ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wybrali się na terenową lekcję przyrody do Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra. Cykl terenowych lekcji przyrody organizowany jest dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału PTSM oraz Nadleśnictwo Kamienna Góra przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Młodzi kamiennogórzanie po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do Szkółki Leśnej w Krzeszowie zostali zaproszeni do salki edukacyjnej, gdzie mogli zjeść drugie śniadanie, a następnie spotkali się z podleśniczym Danielem Loretem z Leśnictwa Błażejów, który poprowadził ciekawe zajęcia przyrodnicze..

Zajęcia przyrodnicze rozpoczęły się od swobodnych wypowiedzi uczniów na zadane przez prowadzącego zajęcia edukacyjne pytania Co daje nam las?, Z czym kojarzy się las? lub Co podoba się w lesie?, a w wypowiedziach uczniów dominowały nazwy zwierząt oraz leśnych owoców.

Następnie wszyscy trzecioklasiści otrzymali od prowadzącego zajęcia do rozwiązania krzyżówkę obrazkową. Uważnie przypatrując się jedenastu obrazkom mieli za zadanie wpisać odgadnięte ich nazwy w odpowiednie pola krzyżówki, a następnie odczytanie jej hasła, które brzmiało „Polskie lasy”.

W dalszej części ciekawych zajęć przyrodniczych zostali podzieleni na mniejsze zespoły kojarzone z nazwą jednego z leśnych mieszkańców: dzika, niedźwiedzia, jelenia, sarny, bobra, lisa i zająca. Tym razem uczniowie rozwiązywali zadawane przez prowadzącego zajęcia leśne zagadki dowiadując się m. in. co to są żeremie, fajki oraz bobki łącząc je z poszczególnymi zwierzętami. Ponadto dowiedzieli się, które ze zwierząt nazywamy kozłem, które zasypia zimą, a które z leśnych zwierząt jest szczepione na wściekliznę.

Podleśniczy Daniel Loret pokazał biorącym udział w zajęciach przyrodniczych poroża jelenia (wieniec) oraz sarny ((parostki). Poroże jeleniowatych to wyrostki kości czołowych zbudowane z tkanki kostnej i zupełnie pozbawione substancji rogowej. Poroże co roku jest zrzucane i odrasta ponownie. Na porożu jelenia zobaczyli również pokazywane przez Daniela Loreta oczniak oraz nadoczniak. Dowiedzieli się także czym różnią się poroża od rogów, które ma m. in. muflon. Ciekawym elementem tej części zajęć było poznanie przez uczniów tropów zwierząt – śladów kończyn (łap, kopyt), a poszczególne zespoły starały się dopasować pokazywane przez Daniela Loreta tropy do „swoich zwierząt”. Ponadto dowiedzieli się czym różnią się tropy od innych śladów bytowania zwierząt.

Po zakończeniu zajęć w salce edukacyjnej kamiennogórscy miłośnicy przyrody ubrali się i przed budynkiem Szkółki Leśnej zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie z prowadzącym zajęcia podleśniczym Danielem Loretem, który zaprosił ich na krótki spacer do lasu. Spacerując leśnymi dróżkami uczyli się rozpoznawania wybranych przez edukatora gatunków drzew liściastych oraz iglastych.

Na zakończenie pobytu w lesie podzieleni na mniejsze zespoły z dużym zaangażowaniem przystąpili do wykonania ostatniego wyznaczonego im zadania tj. zbudowanie domków dla jeży ze znajdujących się wokoło „leśnych darów – liści, szyszek, patyczków oraz gałązek.

Po powrocie przed Szkółkę Leśną podziękowali Danielowi Loretowi za ciekawe zajęcia przyrodnicze i powędrowali do Krzeszowa, gdzie w „Kinie za Rogiem” obejrzeli film animowany „Książę Czaruś”.

Po wyjście z kina i krótkim pobycie na placu zabaw wraz ze swoimi koleżankami i kolegami z klasy III b autokarem PKS Kamienna Góra w wesołych nastrojach powrócili do Kamiennej Góry..

Opiekunami uczestników terenowej lekcji przyrodniczej byli Monika Zielińska-Bieńkowska - wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA