aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-ZD

W dniu 6 grudnia 2019 roku uczniowie klasy VII a ze Szkoły Podstawowej w Chełmsku Śląskim wybrali się do Wrocławia na „klasowe Mikołajki” w Teatrze Lalek. Wycieczka do Wrocławia członków Szkolnego Koła PTSM została wcześniej zgłoszona do cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla młodych mieszkańców powiatu kamiennogórskiego organizowanych przez Zarząd Oddziału PTSM w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

 

W dniu 4 grudnia na godzinie wychowawczej uczniów klasy VII a odwiedził tajemniczy Mikołaj, który obdarzył każdego z nich oraz wychowawcę workiem słodyczy. Dlatego 6 grudnia już o 5:00 wyruszyli pociągiem Kolei Dolnośląskich na wycieczkę do Wrocławia.

Z Dworca Głównego tramwajem dojechali do Panoramy Racławickiej. Monumentalne malowidło o długości 114 metrów i wysokości 15 metrów. Przedstawia zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Pomysłodawcą uczczenia bitwy - w jej setną rocznicę, był lwowski malarz Jan Styka, który zaangażował do prac nad nią wybitnych artystów, m.in. Wojciecha Kossaka, Tadeusza Popiela, Teodora Axentowicza, Włodzimierza Tetmajera. Prace nad obrazem trwały dziewięć miesięcy. Wybudowana w parku Stryjskim rotunda, w której prezentowana była Panorama Racławicka, to jedna z atrakcji Lwowa na przełomie XIX i XX wieku. Zabiegi techniczne wykorzystane przez autorów sprawiają, że obraz można porównać do współczesnej technologii 3D. Panoramiczna perspektywa, oświetlenie, scenografia dobudowana przed płótnem wywołują wrażenie jego wielowymiarowości. Po II wojnie światowej Panorama Racławicka trafiła do Wrocławia, jednak dopiero po 1980 r. rozpoczęto budowę rotundy, w której od 1985 r. pokazywana jest Panorama Racławicka.

Drugim punktem wycieczki był Teatr Lalek. Wam obejrzeli spektakl POMNIK Przedstawienie oparte jest na reportażu „Dowód miłości” z książki Mariusza Szczygła „Gottland”, opowiadającym o największym na świecie pomniku Józefa Stalina. Monument postawiono w Pradze w 1955 r. według projektu rzeźbiarza Otakara Šveca, a zaledwie siedem lat później został zburzony. W trakcie budowy pomnika zginęło sześcioro robotników. Jego projektant na skutek ogromnej presji społecznej i politycznej popełnił samobójstwo – niedługo po tym, jak zrobiła to jego żona. Tragiczna historia monumentu jest w spektaklu Jiřego Havelki pretekstem do opowiedzenia młodym widzom
o pewnej epoce w dziejach Czechosłowacji – epoce, którą również i Polacy pamiętają bardzo dobrze. Wspólnotę polsko-czesko-słowackich doświadczeń mają szansę poczuć nie tylko widzowie, ale
i międzynarodowa ekipa twórców spektaklu.

Po spektaklu na scenie czekał już na nich pan Sławomir Przepiórka – aktor tego teatru, wywodzący się z Chełmska Śląskiego. Pokazał teatr od podszewki: sceny, rampy, pracownie, wszystkie sale teatralne (łącznie z salą dla milusich – najmłodszych, bo już kilku miesięcznych widzów). Aktor opowiedział również jak wygląda na co dzień jego praca, ile czasu potrzebuje na naukę swoich ról. Spotkanie tak bardzo spodobało się wszystkim, że już zaplanowali następny wyjazd do tego teatru, bardzo dziękując panu Sławomirowi za miłe i pełne wrażeń spotkanie.

Po wielkiej uczcie duchowej nastał czas na zajęcia sportowe w GOair (to ogromna przestrzeń wypełniona zabawą – aż 1500 m² i aż piętnaście atrakcji! Tutaj każdy może poczuć się, jak prawdziwy ninja podczas zabawy na dmuchanych atrakcjach, które są całkowicie bezpieczne. Zjeżdżalnia, skoki, podskoki, salta, tory przeszkód – w dmuchanym mieście naprawdę nie da się nudzić!). Zmęczeni, ale szczęśliwi udali się na wieczorne zwiedzanie Rynku z piękną choinką w bajkowej scenerii oraz jarmarcznymi kramami. Na Dworzec Główny dotarli o 20:40 , by ostatnim
w tym dniu pociągiem wrócić do domu.

Opiekunkami uczestników „Mikołajkowej” wycieczki do Wrocławia były: Zofia Duszyńska - wychowawca klasy oraz Marianna Fryc-Wyrostek, a także Magdalena Bieniek i Cecylia Skulska – rodzice.

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA