aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Wałbrzych - Stara Kopalnia

Stara Kopalnia zaprasza na otwarcie wystawy Jana Lebestein - malarza i grafika, ilustratora książkowego, znanego i bardzo cenionego, nie tylko w Polsce.

 

Od 1960 r. mieszkał i działał we Francji, gdzie odniósł międzynarodowy sukces artystyczny. Uprawiał oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając doń elementy abstrakcyjne i surrealistyczne. Tworzył głównie fantazyjne prace, napełnione motywami ludzko-zwierzęcymi, pełne ekspresji i symbolicznej poetyckości.

Wystawa Jan Lebenstein 1930 – 1999 pomyślana jest jako obszerna retrospektywa prac tego wybitnego polskiego artysty, zbiegająca się z 90-tą rocznicą jego urodzin. W jej ramach prezentowane są różnorodne dzieła Jana Lebensteina, należące do zbiorów polskich kolekcjonerów: Marii i Marka Pileckich, Urszuli i Piotra Hofman oraz kolekcjonera z Sopotu.

Ekspozycja, traktując w sposób wieloaspektowy drogę twórczą i postać artysty, zawiera ponad 70 jego dzieł: obrazów olejnych, gwaszy, rysunków i innych form graficznych, pochodzących z różnych okresów jego działalności. Całość ma na celu zaprezentowanie twórczości artysty, jako jednej z najważniejszych figur, w polskiej sztuce, drugiej połowy XX w.

Wystawa została zorganizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie i przygotowana do prezentacji w Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia w Wałbrzychu we współpracy z Agencją Zegart.

Ze względów bezpieczeństwa wernisaż odbędzie się w formie online na Facebook’u instytucji w najbliższy piątek o godzinie 18.00.

REKLAMA