aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

We wtorek 21 kwietnia, w bibliotece w Czanrym Borze odbyło się spotkanie autorskie z Panią Nike Faridą – autorką książki pt „Panna Młoda”. 

 

Autorka jest Polką, która wychowywała się w Libii. Uczyła się w arabskiej szkole dla dziewcząt, z której została relegowana za to, że nie salutowała Kaddafiemu. Młodość spędziła wśród gościnnych Arabów, w libijskich domach, gdzie nauczyła się gotować arabskie specjalności, tańca brzucha i malować ręce henną; na pachnących kurkumą, miętą i kardamonem soukach; na pływaniu w gorącym morzu, udziale w wykopaliskach archeologicznych, odkrywaniu zatopionych miast. Samodzielnie przejechała garbusem tysiąc kilometrów po Saharze.

Na jej oczach Libia, kraj ropą i miodem płynący, zmieniła się w ziemię spływającą krwią.

Przez wiele lat pracowała w branży PR i filmowej w amerykańskich korporacjach. Jest historykiem sztuki, a jej ukochani malarze to Vermeer i Caravaggio.

Farida – „jedyna, niepowtarzalna” – nazwała ją arabska przyjaciółka Salha, która zginęła podczas Libijskiej Wiosny w 2011 roku. W trakcie spotkania autorka opowiadała o swoim życiu, przybliżyła czytelnikom obraz życia w krajach arabskich, opowiadała o swojej twórczości i odpowiadała na pytania. Można było również uzyskać dedykację autorki na swoim egzemplarzu książki. Mamy nadzieję że niedługo znów będziemy mogli gościć Panią Faridę w naszej bibliotece, gdy pojawi się kolejny tom tej wspaniałej trylogii.

informacja pochodzi z oficjalnej strony Biblioteki w Czarnym Borze. 

REKLAMA